Kasulik info

Millist vett juua, et see tuleks tervisele kasuks?

Vesi on kogu elu alus – kaks kolmandikku meie kaalust on vesi ja selle omadustest sõltub organismi heaolu. Kui vee kvaliteet on inimorganismile ebasobiv (nagu töödeldud vesi), kipuvad aastate möödudes tekkima terviseprobleemid.
Inimesed on vallutanud looduse ja üha vähemaks on jäänud puhta vee allikate kogusid. Kõik see, mida me maa peal teeme, mõjutab allikate ja põhjavee kvaliteeti. Pikalt veetemaatikat uurinud Lavi Vesi OÜ asutaja Tiiu Mölder nendib, et näiteks suurlinnade all enam joogikõlbliku vett ei ole.

„Joogikõlblikuks töötlemine nõuab omakorda kallist ja tarka tehnoloogiat ning selle oskuslikku kasutajat. Veetrassid ja pumbajaamad vajavad pidevat hooldust ja puhastust. Vesi imeb endaga kaasa kõik võimaliku ja on seega suurepärane alus bakterite kasvule, millega veetöötlejad peavad võitlema. Samas ei ole võimalik puhastada põhjavett pestitsiididest, ravimite jääkidest ja muudest aineosakestest, mis seda reostada võivad,“ räägib ta. On olemas mitmeid hinnalisi meetodeid vee puhastamiseks, kuid ükski nendest meetoditest ei suuda vett töödelda nii nagu puhas loodus seda teeb, osutab Mölder.

Eesti vee reservuaar Pandivere kõrgustikul

Tiiu Mölder toonitab, et just sel põhjusel on vaja säästa loodust Pandivere kõrgustikus. Tegemist on justkui Eesti vee reservuaariga, mille kihid filtreerivad meile tavalist ja kasulikku vett. „Pandivere kõrgustik on 1100 ruutkilomeetrine ala, mis on tekkinud 450 miljonit aastat tagasi. Selle üheks kihiks on troopilise mere kuivanud põhi, mis on täis fossiile ja mille mineraale vesi kaasa haarab. Lavi Vesi väljub mitmetest allikatest omal jõul just sobival sügavusel olevast maakihist. Vesi ei ole jõudnud sealsetes kihtides üleliia mineraliseeruda, mis ei sobiks liigsete soolade tõttu inimorganismile,“ jutustab ta.

Asjatundja leiab, et vältida tuleks igasuguseid põhjavett kahjustavaid uuringuid. „Peaksime hoiduma kindlasti igasugustest uuringutest, kus puuritakse sügavaid auke maakihtidesse, et saada teada, millised väärismetalle Eestis leidub. See on väga ohtlik, sest iga auk võib juhtida maapealsest tegevusest tingitud ained otse põhjavette. Niiviisi võidakse ära rikkuda vesi, mis on kogunenud maa-alustesse reservuaaridesse ja millest me ju joogivett ammutame,“ ütleb ta.

Tõsiasi on see, et eestimaalane ei ole harjunud maksma kvaliteetse joogivee eest. „Neutraalset ning rikkumata looduse poolt filtreerunud vett ei ole linnade lähedustes. Looduslikult puhta vee tarned osutuvad väga kulukateks ja inimesed ei ole harjunud Eestis maksma kvaliteetse joogivee eest,“ tõdeb ta.

Aga äkki ikka tasuks maksta kvaliteetse joogivee eest?

Lavi vesi parandas tunduvalt tervist

Tiiu Mölder kinnitab, et Pandivere kõrgustikult pärinev Lavi vesi on teinud imet ka tema tervisega. „Puhtale looduslikule veele pöörasid juba minu vanemad tähelepanu, kuid nende tõde ununes põnevas elukeerises – kuni hakkasid tasapisi tervisehädad end tundma andma. Kasutasin enam kui 25 aastat joogiveeks tuntud välismaist pudelivee marki, kuid põletikud ja halb enesetunne olid ikkagi pidevad kaaslased,“ meenutab ta.

Lähedaste soovitustel hakkas ta viis aastat tagasi regulaarselt Lavi allikavett jooma. Enesetunne paranes juba poole aastaga ning antibiootikume ei olnud enam tarvis kasutada. „Olen kindel, et paranemist toetas minule sobiv Lavi allikate vesi sobiva pH-ga,“ rõõmustab ta. Siinkohal ongi oluline mainida, et ka looduslikel vetel on erinev mineraalide koostis ja sellest tulenev pH. Kui vee pH on alla 7 (nagu pahatihti veetrassides), ei ole see hea organismile, sest meie pH on loodud olema 7,356. Kui veel on pH alla 7, kaitseb see seadmeid, kuid mitte inimese organismi.

Kõrge soolasisalduse ja mineraalidega vett ei tohiks juua, sest siis kuhjub neid organismi liiga palju. Mainitud ained aga võivad tekitada halva enesetunde ja isegi kõrget vererõhku, südame rütmihäireid ja unetust. „Olen ise seda üle elanud,“ rõhutab ta.

Teisalt ei tohiks ka juua ülipuhtaks töödeldud vett. „See on veel ohtlikum ning viib organismist välja vajalikud mineraalid ja vitamiinid. Sellise vee joomisega võime juba nädalaga enda tervist tõsiselt kahjustada,“ lisab ta.

Just Lavi allikavesi tõi tema pensioniikka olulise muudatuse – ja seda mitte ainult hea tervise näol. „Kuna Lavi allikavesi tegi minuga imet ja mu tervislik seisund muutus oluliselt, otsustasin, et mida siis ikka pensionieas teha? Hakkame Lavi vett villima! Teekond kestis mitmeid aastaid, kuid suguseltsi ja perekonna toega saimegi hakkama,“ pajatab Mölder.

Uudne pakend, et säilitada vee hea kvaliteet

Kõige värskemad Õhtulehe uudised otse sinu postkasti

Lavi allikavesi pole aga villitud pudelitesse, vaid uudsetesse viieliitristesse pakenditesse. „Kuna maailm kannatab looduse reostuse all, otsustasime, et peame leidma väga uudse ja keskkonnasäästliku veepakendi. Kõige olulisemaks hindasime pakendi sisekihi turvalisust. Teada on, et vesi imeb endasse erinevatel temperatuuridel kõikvõimalikke aineid ja nii peab olema väärtuslikul veel vastav pakend. Ei tohiks ju head vett rikkuda halva ja odava pakendiga,“ selgitab Mölder. Kui klaaspudelid osutusid keskkonda väga koormavaks, siis langeski otsus uudsetele pakenditele, millesse ka muidu toiduaineid pakendatakse.

Lavi Vesi paunad sobivad kontoritesse, peredele, kaasa võtmiseks jahtidele, autodesse, haagissuvilatesse jne. Paunad võib riputada suvaliselt konksu otsa või spetsiaalsele eraldi tellitavale hoidikule. Pakendite taaskasutamine kodustes tingimustes on samuti võimalik.

„Oleme loobunud vee villimisel kõrgtehnoloogiaseadmetest, mille abil võiksime toota mitmesuguste lisanditega ja maitsetega vett, mis peidavad tööstusliku vee halva maitse. Oleme valinud teise tee ja tahame pakkuda vett, mille kvaliteedi ja maitse määrab puhas loodus, mitte inimene,“ kinnitab ta.

Lõpetuseks avaldab ta arvamust, et praegu leviv koroonaviirus võib olla nii-öelda kättemaks looduse poolt. „Oleme eemaldunud loodusest ja hakanud vastu töötama loodusseadustele, mille tulemusena kahjustame ainult iseennast ja tulevaid põlvkondi. Kuid targalt loodust kasutades saavutame heaolu nii endile kui ka meie järeltulijatele,“ paneb ta inimestele südamele.

Lavi Vesi on saadaval:

Stockmanni kaubamajas Tallinnas

Lasnamäe Maksimarketis, J.Smuuli tee 43

Laagri Maksimarketis, Pärnu mnt.558a

Haabneeme Konsumis, Rohuneeme tee 32, Haabneeme

Haapsalu Konsumis, Tallinna mnt.1

Uuemöisa Konsumis, Tallinna mnt.84, Haapsalu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga